IZVORI PROTESTANTSKE TEOLOGIJE
Home
Diplomski Rad
Autori
Predestinacija i ostali fenomeni
Augzbursko Ispovedanje i Kranmerovi clanci vere
Linkovi
PRAVOSLAVNE WEB STRANE

Protestantizam započinje kao reformska struja unutar katolicizma no ubrzo se organizuje kao protest protiv korupcije RMK crkve. Naziv dolazi od nekoliko knezova nemackih drzava koji u ime Luterovih ideja na sastanku u Spajeru 1529. godine protestuju na odluku Karla Petog da prisili Lutera da se odrekne svojih stavova.

Intelektualni pokret koji najpre izrasta iz Renesanse i to na Univerzitetima pa se prenosi na političare, trgovce i niže slojeve društva. Zahvaljujući pronalasku štamparije ideje protestantizma su se brzo proširile pa su mnoge države najpre dobile njihove verzije svetog Pisma. Reformacija anticipira u izvesnoj meri i dolazak demokratije. Reformacija se razvila u Luteranstvo u Nemačkoj i Skandinaviji Kalvinizam u Francuskoj, Švajcarskoj, Holandiji i Škotskoj Anglikanstvo u Engleskoj 31. okt. 1517. Luter je javno objavio svojih 95 Teza na Vitenberškom Univerzitetu. On nije imao nameru da stvori drugu crkvu no taj akt ga je odveo u direktan sukob sa RMK crkvom pred cije izaslanike je pozvan / u Hajdelbergu i Augzburgu 1519. pred papskim izaslanikom Kaetanom i u Lajpcigu gde se diskutuje sa Jovanom Ekom o nepogresivosti sabora i pape. 1520. godine Luter je ekskomuniciran, iskljucen iz crkve od strane pape Lava Desetog. Povlaci se u zamak Vartburg gde pise svoje cuveno delo ’Vavilonsko ropstvo crkve’ i prevodi Novi Zavet. Ovaj prevod je u velikoj meri uticao i na Englesku King James verziju biblije. Uveo je nekoliko novih principa prevođenja. Luter svoja ucenja izlaze na saboru u Augsburgu 1530. godine, kroz dva katihizisa i Shmakaldshke clanke. U Švajcarskoj Urlih Cvingli i delimično i Erazmo Roterdamski kroz svoje ideje humanizma, uvode Reformaciju na velika vrata... Za Cvinglija Reformacija je prvenstveno nacionalnog karaktera. 1529. on se sukobljava se sa Luterom u Marburgu povodom Luterove tvrdnje da je Hristos realno prisutan u Evharistiji. Cvingli naime smatra Evharistiju pretežno simboličnim činom, memorijalnim.

Zan Kalvin uvodi reformaciju u Zenevu. On se ne bavi samo teologijom Reformacije vec organizuje i zajednice na prezviterijanski nacin / narod je predstavljen preko prezvitera koji su i sami laici. 1536. on objavljuje delo Institucije hrišćanstva - tu precizira razlike izmedju svoje i protestantske teologije. Priznaje dve tajne i odbacuje Cvinglijevu koncepciju o simvolickoj vrednosti sakramenata. Uvodi doktrinu ’dvostrukog izbora’, Predestinaciju, po kojoj su jedni unapred izabrani za spasenje a drugi osuđeni. Teodor Beza nastavlja Kalvinov rad. U Francuskoj 1572. kalvinisti doživljavaju Vartolomejsku noć nakon čega ih je – petnaestak godina kasnije – država uzela u zaštitu Nantskim Ediktom. Husiti, sledbenici Jana Husa (14. vek) postaju kalvinisti.

U Holandiju Reformacija stiže sa Saborom u Dortu 1574. gde je prihvaćen Hajdelberški Katihizis. Jednu raspravu je vodio i Arminije smatrajući da kalvinisti greše i da Bog želi da sve spase te da svi imaju slobodnu volju. Učenje je osuđeno pa zatim priznato 1795. na istom saboru.

1534. Henrih Osmi postaje poglavar Anglikanske Crkve za šta je ekskomuniciran od pape Klimenta Drugog. Arhiepiskop Kenterberijski postaje Tomas Kranmer koga je Marija Tjudor kasnije spalila. Jelisaveta Prva u ime države zvanično prihvata 1563. godine anglikansku doktrinu koju je napisao Tomas Kranmer.

U Škotskoj John Noks uvodi Reformaciju.

U Skandinaviju 1593 Reformacija stiže sa saborom u Upsali gde je prihvaćeno Augzburško Ispovedanje.

Značajniji teolozi protestantizma su i Albert Ričl 19.vek, Alber Švajcer 20.vek, Adolf von Harnak 20. vek, Rudolf Bultman, Paul Van Buren i Tomas Altizer, Harvi koks (The Secular City), Jirgen Moltman iz Tibingena u delu Teologija Nade 1965l, Tilih, Najbur dok je u Latinskoj Americi Reformacija došla kroz Teologiju Oslobođenja – Gustavo Gutijer (Peru), Hose Migez Bonino iz Argentine, Hose Porfirio Miranda iz Meksika...

UCENJE

Autoritet Reči Božije

Svako učenje i hrišćanska praksa treba da se temelje na biblijskoj istini. Biblija i Tradicija kao izvori, norme vere – nisu jednaki jer Biblija ima prednost. Ni tradicija, ni papa, ni crkva niti prirodno otkrovenje ne mogu biti posrednici između vernika i Biblije jer Biblija i Bog govore neposredno onima koji imaju veru. Vera je sama po sebi dar božiji – blagodat se dodeljuje pokajanom verniku silom Duha. Mistika je jeres. Bog je suveren i veličanstven – ne može se svesti ni na prirodu, ni na istoriju ni na lično iskustvo. Priznavanje Boga za Gospodara Istorije predstavlja jednu od suštinskih ideja protestantizma.

Opravdanje isključivo Verom / Spasenje samo Blagodaću

Hristos je opravdao verne svojom Iskupiteljnom žrtvom ali ne zbog njihovih dela. Ipak, svaki vernik ima izvesnost svoga izbora budući da je i sam Hristos izabran od Boga. Vera zapravo onznačava prihvatanje toga dara oproštaja koji Bog daje u ime Hristovo. Dela nisu uslov za opravdanje već dokaz tog opravdanja, plod opravdanja. Nema posredništva Majke Božije i svetih, indulgencija, čistilišta, molitve za umrle, individualnog ispovedanja grehova. Spasenje nije čovekova odgovornost već nepromenljivi plan Boga koji slobodno deluje u istoriji. Nevidljiva Crkva – Bogom izabrani narod Poznat je jedino Bogu ali on nema apostolsku strukturu niti sveštenstvo. Luter prihvata samo tajne koje je Hristos ustanovio: Krštenje i Evharistiju ali njih može vršiti svaki vernik na osnovu službe carskog sveštenstva. Neam klira, sveštenstva, celibata. Crkva je u neprekidnom procesu obnavljanja ovde na zemlji – tj. pod sudom je Božijim.

Simvoli Vere i učenja ustanovljeni na Saborima samo su istorijski oblici vere i imaju sporednu vrednost u tumačenju Biblije. U Šmakdalškim Člancima iz 1537. Luter govori o Apostolskom, Nikejskom i Halkidonskom simvolu vere a Melanhton prihvata ova i dodaje ona uobličena na 4 vaseljenska sabora. Čak i Kalvin preporučuje odluke ova 4 sabora. Učenje o oproštaju grehova – Reformacija je akcentovala nepopravljivu čovekovu grešnost, prirodu u potpunosti lišenu blagodati ali ne toliko i novu sudbinu Adamovu u Hristu. Nejasan je stoga ontološki i kosmički aspekt iskupljenja jer se čovek javlja kao neko u ’isto vreme opravdan i grešan’. Otuda jak naglasak protestantske etike na ličnoj pobožnosti. Solus Chrisus – Hristos je jedini posrednik između Boga i ljudi. Sola Scriptura – za utvrđivanje istine ne postoji drugi kriterijum van Biblije. Ona je dovoljna za spasenje jer je ujedno i sredstvo prenošenja blagodati – medijum kroz koji se Bog obraća čoveku. Ipak bilo je u istoriji vremena kada nije bilo pisanih dokumenata (ona su počela da se pišu nekih dvadesetak godina nakon Hristovog Vaskrsenja) ali ni tada Crkva nije bila bez spasonosnih Hristovih reči i pouke. Sv. Maxim Ispovednik podseća da je i Petar nakon što je primio zapovest da propoveda među narodima morao da sačeka da nauči način primene te zapovesti od onog ko mu je tu zapovest i dao. Dakle, svaka reč Biblije ima potrebu za učenjem i otkrivenjem kojim će se otkriti kako treba da se ispuni – a način poznaje i otkriva samo Bog. Sola Fide – nema zasluga svetih, kajanja i misa za umrle, sveštenstva kao posrednika... Sola Gratia – spasenje je u potpunosti Božiji dar koji nam daje Duh zbog Iskupiteljskog dela Hristovog. Svako ko veruje je prihvaćen bez obzira na svoje zasluge budući da niko nije zaslužio spasenje.

Solus Dei Grazie!!!

 

 U Engleskoj se protestantima nazivaju članovi Crkve Engleske dok su ostali protestanti nazvani – ne-konformistima, dok su u Skandinaviji Protestanti zapravo Luterani.

Enter supporting content here

Diplomski Rad